MICROSTOCK

 

Zarabiaj na swoich zdjęciach!

   Jeżeli Twoim hobby jest fotografowanie, lubisz robić zdjęcia i masz już ich pokaźną  kolekcję, to może przyszła pora aby swoją pasję zamienić na źródło stałego dochodu.
  Wcale nie musisz być zawodowym fotografem, by zacząć zarabiać na swoich zdjęciach. Wystarczy, że posiadasz aparat o rozdzielczości minimum 3 Mpix, robisz zdjęcia, które są poprawne technicznie i już możesz zacząć czerpać materialne korzyści z fotografowania. Zadajesz sobie zapewne pytanie - kto zechce kupić moje zdjęcia ?
Prawdopodobnie nie poznasz nigdy na nie odpowiedzi o ile nie zdecydujesz się na wystawienie swoich fotografii na sprzedaż.
   W internecie działają serwisy zwane bankami zdjęć lub microstockami, do których każdy może wysłać swoje zdjęcia, by za ich pośrednictwem sprzedawać je klientom z całego świata. Sprzedaż najczęściej odbywa się nie na wyłączność, lecz na licencji Royalty Free, co znaczy, że każda fotografia może zostać sprzedana wielokrotnie przez nieograniczony okres czasu. Agencje microstock to nie tylko banki zdjęć, wiele z nich prowadzi także sprzedaż plików wektorowych (grafik) a także krótkich filmów video.
   Skoro już orientujesz się czym są banki zdjęć, to czas powiedzieć jak za ich pomocą zarobić na swoich fotografiach. 
   Pierwsze i podstawowe pytanie związane z tą formą zarabiania to - Ile można zarobić w ten sposób na sprzedaży zdjęć ? Niestety nie ma tu prostej odpowiedzi . Są osoby które zajmują się tylko wyłącznie tym procederem i zarabiają w ten sposób tysiące dolarów miesięcznie. Inni traktują to jako hobby, od czasu do czasu wysyłając do banków zdjęć po kilka swoich prac, zarabiając po kilkanaście lub kilkadziesiąt dolarów w miesiącu.  


Od czego zacząć ?


 Jak wspominałem wcześniej najważniejsza  jest jakość wystawionego na sprzedaż zdjęcia. O ile posiadasz w swojej kolekcji niezłe technicznie fotki, to możesz już teraz spróbować je umieścić na któreś platformie. Natomiast jeżeli Twoje obecnie posiadane fotografie daleko odbiegają jakościowo od standardów przyjętych przez microstocki, powinieneś zainwestować w nowy aparat fotograficzny. Większość zdjęć umieszczonych na opisywanych portalach to prace wykonane lustrzankami. Oczywiście zdarzają się osoby fotografujące i sprzedające zdjęcia wykonane aparatami kompaktowymi, jednak na dłuższą metę praca z kompaktem może być niefunkcjonalna. Generalnie powinien to być sprzęt fotograficzny dający nam pełną kontrolę nad procesem fotografowania, czyli powinien mieć możliwość ustawienia przysłony, czasu naświetlania, balansu bieli oraz umożliwiać zapis do plików RAW.
   
Oto najczęściej stawiane wymagania techniczne, jakie muszą spełniać Twoje zdjęcia :

Możliwie najwyższa rozdzielczość. Są wprawdzie serwisy, które minimum określają na 3Mpix, ale lepiej się nie ograniczać do tego minimum, ponieważ sprzedając fotografię w wyższej rozdzielczości, po prostu, więcej zarabiamy. 
-  Brak szumów i artefaktów 
-  Nienaganna ostrość i prawidłowe naświetlenie
-  Brak widocznych reklam oraz znaków firmowych.
-  W przypadku fotografii ludzi, konieczne jest załączenie zgody modela na publikację, tzw. model release  / wyjątek stanowią zdjęcia znanych ludzi i z imprez masowych / 


   Najważniejszym kryterium oceny jakości fotografii jest jego ostrość. Szczegóły muszą być wyraźne, bez rozmycia czy zmiękczenia. Naświetlenie powinno być poprawne w całym kadrze. Kolory powinny być naturalne, niewzmocnione, ale też niewyprane. Barwy neutralne, jak szarości i biele, nie mogą mieć domieszek innych tonacji /poprawny balans bieli /. Kontrast musi być dokładny, zmiany barw neutralne, a przejścia tonalne płynne.
   
Najczęstsze błędy i zarazem powód odmowy przyjęcia fotografii do banku zdjęć to : 

- poruszenie aparatu
- poruszenie fotografowanego obiektu
- niejednolite rozłożenie świateł
- zdjęcia niedoświetlone  
- szum i artefakty kompresji plików JPG
 W miarę potrzeb, w celu redukcji szumów czy drobnych korekt, można posiłkować się programami graficznymi (np. Photoshop czy darmowy Gimp), ale na szerszą skale nie jest to zalecane.

Co fotografować ?
  
   W zasadzie można fotografować wszystko, najlepiej to co lubimy, łącząc w ten sposób przyjemne z pożytecznym. Jeśli jednak pragniemy odnieść sukces finansowy, musimy się zastanowić, jakie zdjęcia mogą przynieść nam największe dochody. Sprawdźmy też, w  wybranych serwisach, jaka tematyka cieszy się największym zainteresowaniem i jak duża jest konkurencja. Należy pomyśleć, w jakim stopniu nasze fotografie będą potencjalnie użytecznie dla kupującego. Często drobny szczegół może drastycznie zmniejszyć atrakcyjność naszego zdjęcia. Chętnie kupowane są np. fotografie, na których obiekt znajduje w białym tle, ponieważ kupującemu dużo łatwiej będzie później wyciąć obiekt z tej fotografii i umieścić we własnym projekcie graficznym.  
   Popularnym tematem są zdjęcia ludzi (pamiętaj zawsze o zgodzie na publikację), szczególnie w kontekście szeroko pojętego biznesu, lecz nawet fotografia zwykłego uścisku dłoni może przynieść fotografowi niezły dochód. Możesz także spróbować  eksperymentu z fotografią studyjną (packshoty), np zdjęcia izolowane na białym tle, portrety, zdjęcia kulinarne. Pamiętaj jednak, że takie fotografowanie wymaga odpowiedniego oświetlenia.  

 
Każde zdjęcie, przed umieszczeniem na microstocku powinno zostać odpowiednio opisane;
- title / tytuł - krótki tytuł, maksymalnie 2-3 wyrazy
- description / opis - krótkie zdanie opisujące zwięźle naszą fotografię
- keywords / słowa kluczowe - minimum dziesięć słów opisujących, naszą fotografię. 

Jest to ważny opis, gdyż od trafności słów kluczowych zależy, czy kupujący znajdą i kupią naszą fotografię pośród milionów innych zdjęć umieszczonych na microstocku.

Gdzie sprzedawać swoje zdjęcia ?
  
   Jeżeli uważasz, że jesteś dobrym fotografem a Twoje prace prezentują wysoki poziom to możesz zgłosić się do Shutterstock, jest to bardzo wymagający bank zdjęć jeśli chodzi a proces rekrutacji, ale przynoszący największe dochody. Jeśli nie jesteś pewien swoich sił to zacznij od serwisu Fotolia, start  będzie łatwiejszy.
  Stocki wymagają rejestracji, czasami dodatkowych załączników np. zdjęcia lub skanu paszportu. Niektóre stocki weryfikują nasze umiejętności poprzez ocenę przesłanych wcześniej prac.

Najpopularniejsze serwisy.

Shutterstock.com  to chyba najlepiej płacący serwis. Większość sprzedaży odbywa się na zasadzie subskrypcji. Serwis stawia fotografom bardzo duże wymagania, więc jeśli dopiero  spróbuj w innym miejscu.
   Serwis obsługuje język angielski, niemiecki, hiszpański i francuski. Na wstępie, po rejestracji, należy przesłać 10 przykładowych zdjęć, w celu oceny naszych umiejętności, z czego co najmniej 7 musi zostać zaakceptowanych. Minimalna rozdzielczość to 4 Mpix.
   Zarobki od 0,25$ do $0.38 dla sprzedaży przez subskrypcję, 0.81$ - $1,24$ przy  sprzedaży klasycznej oraz 28$ przy sprzedaży rozszerzonej licencji. Do rejestracji potrzebny jest skan paszportu.
  
Dreamstime.com  jest jeden z najbardziej popularnych banków zdjęć, który dzięki wypłacaniu fotografom aż 50% wartości sprzedaży, przynosi bardzo dobre dochody. Jako jeden z niewielu serwisów, pozwala nam dodatkowo na oferowanie sprzedaży całkowitych praw do zdjęć, za ustaloną przez nas samych cenę.
Serwis obsługuje język polski, minimalna wymagana rozdzielczość - 3 Mpix, 
Nasz zarobek to 50% od kwoty sprzedaży.

Fotolia.com  to cieszący się dużą popularnością bank zdjęć. Serwis stawia fotografom stosunkowo małe wymagania. Zalecany dla początkujących adeptów sztuki. Wypłaty są  równe 33% kwoty sprzedaży. Obsługa m.in w języku polskim. Po wypełnieniu formularza rejestracyjnego i potwierdzeniu mailem otwarcia konta, można od razu wysyłać zdjęcia. Przed pierwszą wypłatą należy przesłać skan dokumentu tożsamości. Minimalna rozdzielczość przyjmowanych zdjęć - 4Mpix.

depositphotos.com   Serwis działający niedługo na rynku, jednak wydający bardzo duże kwoty na promocję, dzięki czemu stopniowo wzrasta jego popularność. Serwis obsługuje język polski, minimalna wymagana rozdzielczość - 3,4 Mpix. Za każde zaakceptowane zdjęcie otrzymujemy 0,20$. Rejestracja jest szybka i nieskomplikowana. Prosty formularz, 5 przykładowych zdjęć i skan dokumentu tożsamości. 

123RF.com czyli 123 Royalty Free jest nowym stockiem, który nieźle radzi sobie na rynku. Serwis nie ma wygórowanych wymagań dla fotografów. Nawet początkujący nie powinni mieć tu większych problemów z akceptacją swoich zdjęć. Serwis obsługuje język polski, minimalna wymagana rozdzielczość: 4 Mpix, zarobki - to 50% od kwoty sprzedaży.
123RF posiada bardzo dobrą i przejrzystą stronę, a dostęp do wszelkich informacji jest szybki i bezproblemowy.

BigStockPhoto.com  wystartował w 2004 roku i mimo, że pozostał w tyle za rynkowymi liderami, wszyscy najwięksi fotografowie stockowi mają tam swoje portfolio. Obsługa w języku angielskim, niemieckim i hiszpańskim. Bank prowadzi sprzedaż na zasadzie licencji Standard Royalty Free oraz 14 różnych Special Licenses. Zdjęcia akceptuje już od 800 px szerokości lub wysokości. Zarobki to $0.50 od jednego przyznanego kredytu.

iStockPhoto - najstarszy i najbardziej popularny bank zdjęć. Dla wielu fotografów jest to  stock przynoszący największy przychód. Aby zostać fotografem iStockphoto trzeba przejść wirtualne szkolenie i rozwiązać prosty test, następnie wymagane są trzy prace do wglądu. Wbrew pozorom łatwo jest się tam dostać, lecz później trzeba solidnie pracować aby kolejne prace znalazły uznanie w oczach recenzentów. Bank akceptuje prace już od około 2 Mpix. Prowizja zależy od tego czy sprzedajemy zdjęcia na wyłączność  oraz na jakim poziomie pod względem ilości sprzedanych zdjęć znajduje się fotograf.

yaymicro.com wystartował w czerwcu 2008 roku. Tą norweską platformę cechuje funkcjonalny interfejs użytkownika, oraz doskonały systemem uploadu. Prowizja wynosi aż 50% a walutą bazową jest Euro. Rozdzielczość przyjmowanych zdjęć, od 3Mpix

 StockXpert  jest jedną z młodszych agencji microstock, ale potrafi generować naprawdę spore przychody. Otrzymujemy 50% od sprzedanego zdjęcia lub 0,30$ jeżeli zostało nabyte drogą subskrypcji. W chwili obecnej StockXpert znacznie podniósł wymagania co do akceptowanych zdjęć.


 inne banki zdjęć :
















2 komentarze: