ZAKŁADY BUKMACHERSKIE   
   Zakłady bukmacherskie to rodzaj zakładów losowych, w których należy przewidzieć wynik spotkania sportowego. Zakłady bukmacherskie przyjmowane są przez osobę zwaną bukmacherem lub firmę bukmacherską. W zależności od rezultatu spotkania zakład może być wygrany lub przegrany. Wysokość ewentualnej wygranej zależy od ustalonego przez bukmachera kursu na dany wynik, obowiązującego w momencie zawarcia zakładu. 
   Wiele zagranicznych internetowych serwisów bukmacherskich udostępnia strony w języku polskim i oferuje możliwość zawierania zakładów poprzez sieć.
 
! Według prawa polskiego prowadzenie internetowych zakładów, jak również uczestnictwo w nich i zakładach organizowanych przez podmioty zagraniczne, jest nielegalne.

   Bukmacherzy oferują wiele możliwości zakładania się o dane wydarzenie sportowe. Najprostszym rodzajem zakładu jest wytypowanie zwycięstwa jednej z drużyn bądź zawodników albo remisu. W zależności od dyscypliny sportu może istnieć wiele innych możliwości, np. w piłce nożnej: wytypowanie dokładnego wyniku meczu, wyniku po połowie meczu, liczby zdobytych bramek itp. Ciekawym rodzajem zakładów są handicapy, w których należy wytypować zwycięzcę (ew. remis) przy założeniu, że jedna z drużyn lub zawodników (najczęściej ta uznawana za słabszą) otrzymuje określoną dodatkową liczbę punktów. Bardzo popularne są również zakłady akumulacyjne, polegające na zawarciu kilku oddzielnych zakładów jako jednego — zakład taki wygrywa się tylko wówczas, gdy wszystkie zakłady składowe są wygrane, jednak możliwa wygrana jest z reguły znacznie większa niż przy zawieraniu każdego z zakładów składowych osobno (ich kursy mnoży się przez siebie). 

Jak zarabiać na zakładach bukmacherskich?  

Czy na typowaniu wyników zakładów bukmacherskich w ogóle da się zarobić?
Odpowiedź brzmi tak, ale trzeba się trzymać kilku żelaznych zasad. Podstawą jest nieuleganie emocjom. Wybór typów lepiej pozostawić tym, którzy takich emocji są pozbawieni, natomiast mają odpowiednią wiedzę i potrafią ocenić, czy dany kurs jest opłacalny do gry. W praktyce bowiem nie ma dużego znaczenia, czy drużyna wygra, czy też nie. Ważny jest końcowy bilans, aby być nad kreską.
  Obstawiaj te dyscypliny, które są Ci najbliższe. Jeżeli jesteś fanem piłki nożnej, to skoncentruj się właśnie na tej dyscyplinie. Nie zapominaj jednak wspomagać się odpowiednimi badaniami przed wniesieniem zakładu. Na wstępie przejrzyj ostatnie informacje na temat rozważanych przez Ciebie do obstawienia zdarzeń sportowych. 
  Jeśli chcesz obstawić np. mecz piłki nożnej, dowiedz się, jaka jest forma zawodników, ile meczy drużyna rozegrała w sezonie oraz w ostatnich 2 tygodniach. Sprawdź kontuzje, kartki, ustal prawdopodobne składy. Weź pod uwagę, czy Twój faworyt gra na wyjeździe, czy u siebie. Porównaj historycznie wyniki obu drużyn, pozycje w tabeli. Oszacuj, jakie są trendy itp. 
   W przypadku przegranej nie staraj się za wszelką cenę odegrać. Pochopne decyzje, pod presją odzyskania straconych pieniędzy, są najkrótszą drogą do jeszcze większych strat. Przegrane musisz wliczyć w grę, nie unikniesz ich.
   Nie wkładaj w jeden zakład wszystkich przeznaczonych na grę środków. Jeżeli wygrasz, część wygranej pozostaw nie ruszoną. Tą część odłożonych pieniędzy będziesz mógł po pewnym czasie wypłacić. Będzie to Twoje wynagrodzenie za grę w zakładach bukmacherskich.
   Pamiętaj że nawet najwięksi fachowcy w dziedzinie sportu nie są w stanie bezbłędnie przewidywać wszystkich wyników. Dlatego nie ma jednej uniwersalnej recepty na to, jak zarabiać na zakładach bukmacherskich.